Äntligen drar Norrbottensmusikens nya spännande utvecklingsprojekt Skállat igång – med samisk musik i fokus. Projektledaren Sara Ajnnak är oerhört taggad. "Det känns jätteviktigt att få skapa en starkare plattform för samisk musik", säger hon.
I samarbete med Jokkmokks kommun startar nu Norrbottensmusiken och Norrbotten World det treåriga utvecklingsprojektet Skállat som bland annat ska bygga upp en nationell plattform för samisk musik, skapa långsiktiga strukturer för ökad kunskap samt genomföra fortbildning för aktörer inom den samiska musiken.
Projektledare är Sara Ajnnak.
Hon har sina rötter i Tärnafjällen och beskriver sig själv som en livskonstnär. Länge har hon brunnit för den samiska musiken och nu får hon äntligen chansen att lyfta den till en ny nivå.
– Det här känns som klippt och skuret för mig. Jag är själv artist och komponerar egen musik. Jag har dessutom drivit många projekt tidigare och har bland annat jobbat med urfolksresidens-utveckling. Det här känns som ett naturligt steg för mig och jag är så peppad, säger Sara Ajnnak som kommer att vara stationerad i Jokkmokk.
Hon beskriver hur den samiska musiken länge varit underdimensionerad i musikbranschen.
– Det finns inga tydliga strukturer, inga fasta scener. Även om man i Norrbotten jobbat med samisk musik av och till så har det ändå inte varit någonting som kanske syftar till stark tillväxt och fortsatta möjligheter.
Det här är något som hon hoppas kunna ändra på, med det här nya projektet.
– Vi ska skapa en plattform för samisk musik, sondera terrängen och sätta en tydlig riktning över vad vi vill ha, vilka behov som finns och hur vi ska jobba mot barn och unga. Ja, det är många delar.
Hon belyser vikten av det här arbetet:
– Jag brukar prata mycket om strukturer, och att de samiska rösterna inte har funnits i de rätta leden. Det här är ett steg till att förändra strukturen och att göra det inifrån, på ett nytt sätt. Det känns väldigt, väldigt viktigt.
Skállat
Skállat är ett ord som används för ljudet till exempel när två rentjurar stöter samman om hösten, ljudet av hornen som slår samman, det antyder något om en kamp. Det kan också vara att slamra och skramla. Ordet blir mycket mer i detta sammanhang, som dubbelheten i kampen för att den samiska musiken ska få plats och utrymme att vara, en riktning för projektet som ska slamra och skramla, kampen som finns under ytan viljan att projektet ska höras.
Kontakt
Sara Ajnnak, projektledare
Mail: sara.ajnnak@norrbotten.se
Telefon: 070-325 8142
